< Complex Swimming Race

My name is Gabor Gyurky. I'm a swimming coach (MSc) and P.E teacher (MA)

Once, during a competition, I was talking to a young swimmer's father. He told me that he could spend an entire weekend in a pool just to watch his daughter swim in a total of 4 events. That's when I thought about how swimming could be shaped into a team competition, how swimming teams could compete with each other. I wanted to come up with a new and innovative approach that is also suitable from a training theory point of view.
The first thought was that, like in ball games, a competition time should be set (half, third, quarter?). All things considered, I finally divided the competition into two parts: - for an endurance part, which is officially 30 minutes, but I determined a minimum of 20 and a maximum of 40-50 minutes. - for a speed race, which is officially 15 minutes, but should be at least 10 and at most 20-30 minutes. I came up with the two competition parts in such a way that they can be incorporated into a swimming training session. Therefore, the endurance competition part is preceded by a warm-up, and then we do a transition swim before the speed competition part. Finally, a program includes the lead-off swim.

gyürky

The competition time was born, the question was, what gives the result?

If we interpret the competition in terms of only one type of swimming, then it is easy. The total number of completed meters gives the result. So the team which complete the most meters before the time runs out - is the one, which wins the game. This is one type of the Complex Swimming which is based on the number of meters completed. This type is considered when the teams only compete in one swimming style.

Complex Swimming Training Race logo

What happens if I want all of the swimming events to be competed and measured on one scale? How do we get a result in this case?

I came up with a formula to assign point values ​​to the swimming events.For calculating the scores I use the results of the age groups and the adults’ time. Based on these data I can calculate the scores: --> using the world championships scores, so the best time of the event is the basis of the comparison. -->from age group or adult leaderboards: -->top leaderboard by time --> Average, mode or median values calculated from the top 20 time results of the ranking list. The formula is as follows: (the scores shown in the example were not calculated from age group times, they are only for presentation):

Complex Swimming Training Race

For endurance competition:

100 freestyle = 60 s, 30 minutes = 1800 s, 1800 / 60 = 30, 100 fast = 100 points, 30 x 100 points = 3000 points 100 breaststroke = 80 s, 1800 / 80 = 22.5, 3000 / 22.5 = 133.33 = 133 points 100 backstroke= 65 s, 1800 / 65 = 27.6923007, 3000 / 27.6923007 = 108.333361 = 108 points 100 butterfly = 70 s, 1800 / 70 = 25.7142857, 3000 / 25.7142857 = 116.66667 = 117 points

gyürky

For the speed competition:

50 freestyle = 30 s, 15 minutes = 900 s, 900 / 30 = 30, 50 fast = 50 points, 30 x 50 points = 1500 points 50 breaststroke = 40 s, 900 / 40 = 22.5, 1500 / 22.5 = 66.666667 = 67 points 50 backstroke = 32 s, 900 / 32 = 28.125, 1500 / 28.125 = 53.3333 = 53 points 50 butterfly = 35 s, 900 / 35 = 25.7142857, 1500 / 25.7142857 = 58.33334 = 58 points

gyürky

Based on the formula, another type of Complex Swimming was born,the result obtained based on the point value.

My absolute goal would be in terms of Complex Swimming is to be included in the Olympic sports. I would like to create something which could approach the viewership of football/soccer. Is it for amateurs or professionals? Is it for small children or seniors? Is it for club teams or national 12 battles? Complex Swimming is for everybody!

Complex Swimming Training Race logo